Новини
Він був сином Великого князя Київського, християнського святителя Русі Володимира та полоцької княжни Рогнєди, відігравав помітну роль в історії не тільки своєї держави, але й усієї середньовічної Європи. Він впливав на політику Польщі і Угорщини, Норвегії і Франції, з ним рахувалися і у найпотужнішій тогочасній країні, якою була Візантія, його прихильності добивалися і у папському Римі, де йшло до швидкого розколу християнської церкви. Він був у шлюбі з донькою короля Швеції Олафа – Інгігердою, його сестра носила королівську корону Польщі, доньки були королевами найбільших тогочасних держав: Анна – Франції, Єлизавета – Норвегії, Анастасія – Угорщини, дружиною сина стала сестра короля Польщі, поріднитися з ним вважали за честь найвпливовіші королівські та імператорські родини. Виважений і мудрий державний політичний діяч, людина багатого внутрішнього світу, стратег і дипломат, він продовжив справу свого батька в об’єднанні і зміцненні Київської Русі.
Це все - про Ярослава Мудрого, чия постать навіки викорбована у історичному літописі Європи. Про нього - опера Георгія Майбороди, створена за однойменною драматичною поемою Івана Кочерги. У передмові до неї письменник зазначив: «В цілому ж ідею поеми можна визначити як нелегке і часом болісне шукання правди і мудрості життя разом з народом на користь Вітчизни, шукання, в якому Ярославу допомагають не тільки друзі, але й ті, хто, як Микита, повставали проти нього зі своєю особистою правдою, або ті, хто, як Журейко, були скривджені князем, але врятували його в біді, бо всіх їх єднала і примиряла любов до Вітчизни, до Києва, причаровувала приваблива особистість Ярослава».
З "Ярослава Мудрого" розпочинає свій новий, 145-й сезон Національна Опера України. Історичні постаті XI століття втілюватимуть у життя зірки української опери. Партію великого князя Київського виконуватиме народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Сергій Магера.