Репертуар

Балет на 2 дії
Тривалість вистави:
1 год. 25 хв. з 1 антрактом
Буратіно
Юрій Шевченко
Буратіно
Лібрето Едуарда Яворського, Віктора Литвинова та Юрія Шевченка
за мотивами казки Олексія Толстого
«Золотий ключик або Пригоди Буратіно».
 
 
СТИСЛИЙ ЗМІСТ
 
ДІЯ ПЕРША
 
Картина перша
 
У театрі Карабаса-Барабаса розпочинається вистава…
Галоп…Галоп…Галоп… Стрімко проносяться по сцені актори-маріонетки, серед них – лисиця Аліса й кіт Базиліо, красуня Мальвіна й пудель Артемон. Танець стає все динамічнішим, Карабас підганяє втомлених акторів, які танцюють з останніх сил. Тендітна Мальвіна не витримує такого ритму і падає.
Виставу зірвано… Карабас-Барабас розлючений. Лисиця Аліса й кіт Базиліо виносять за куліси зламану ляльку Мальвіну – тепер її віддадуть  «в ремонт».
 
Картина друга
 
Тато Карло у своїй майстерні ремонтує ляльки та шиє їм нові костюми.  Лунає чарівний вальс і захоплений майстер милується красивими ляльками, що висять на стінах, і уявляє, як вони виступають на сцені театру Мрії.
Та годі мріяти, Татові Карло час братися до роботи. Ось воно полінце, ось інструменти…
Майстер починає працювати. «Ой! Ой! А-а-а! Обережно!»
Це стогне, ойкає й покрикує поліно в руках тата Карла. І ось поліно перетворюється на хлопчика.
Під звуки Чарівної Скрипки Буратіно оживає. Хлопчик робить перші кроки. Щасливий тато вчить його рухатися. Але в цей час лисиця Аліса і кіт Базиліо приносять до майстерні нещасну зламану Мальвіну й недбало кидають на підлогу. Тато Карло ремонтує механізм ляльки.
Мальвіна знову гратиме в театрі. Але спочатку треба заново навчитися ходити. Несміливі перші кроки. Їй допомагає Буратіно. Кроки Мальвіни стають впевненіші, вона набуває колишньої грації.
Пара вальсує.
Тато Карло грає на Чарівній скрипці. Звуки музики огортають всіх таємничим серпанком та одухотворяють ляльок. Між Мальвіною та Буратіно зароджується почуття кохання. До майстерні тата Карла повертаються лисиця Аліса й кіт Базиліо. Вони хочуть забрати Мальвіну до театру Карабаса-Барабаса.
Закохані втікають.
 
Картина третя
 
У балетній школі Карабаса-Барабаса триває урок хореографії: «І…раз, і …два, і… раз, і… два» –  ляльки займаються біля балетного станка. Нудні заняття стають веселішими, бо в класі з’явився новий учень – Буратіно. Він кривляється, жартує і веселить ляльковий народ.
Настав час дебюту Буратіно в театрі Карабаса-Барабаса. Стрімким галопом біжать і кружляють ляльки-актори. У центрі – Буратіно – улюбленець публіки.
Лисиця Аліса і кіт Базиліо готують усілякі капості лялькам. Та щоразу Буратіно руйнує їхні плани. Врешті підбиває друзів втікати з театру, де над ними знущаються.
Карабас-Барабас зі своїми прибічниками шукають втікачів.
 
 
ДІЯ ДРУГА
 
Картина перша
 
Карабас-Барабас та його вірнопіддані ось-ось наздоженуть втікачів. Та Буратіно із друзями виявляються спритнішими.
Придорожня таверна. Господиня таверни, кружляючи між столиками, закінчує приготування до зустрічі гостей. Вона танцює з розбійниками.
Чується страшенний гуркіт. Це входить Господиня таверни – огрядна дама.
До таверни вбігають Буратіно із друзями і ховаються під широчезною спідницею Господині таверни… Ще мить і вбігають переслідувачі дерев’яного хлопчика та його друзів. Та враз розлючений Карабас-Барабас немов закам’янів. Його погляд прикипів до красуні – Господині таверни. Та й Господиня таверни з симпатією поглядає на Карабаса.
Буратіно не виказуючи себе, дає стусанів Карабасу-Барабасу. Але той, засліплений коханням, не реагує на витівки дерев’яного розбишаки. Вмить змінився цей маленький чоловічок з величезною бородою: щойно був розлючений лев, та враз став лагіднішим за домашнє кошенятко.
Компанія в мирі і злагоді крокує до театру тата Карло – театру Мрії.
 
Картина друга
 
З’являється Скрипаль – тато Карло. Злет смичка і … мелодія Чарівної Скрипки заволодіває всіма. Звуки ведуть нас у Царство Мрій, поселяються в серцях тих, що, здавалося, ще так недавно були недоступними для добра.
Під звуки чарівного вальсу театр Мрії вітає героїв. Під одним дахом зібралися усі колишні актори Карабаса: витівник Буратіно, красуня Мальвіна, лисиця Аліса й кіт Базиліо, Карабас-Барабас із Господинею таверни.  
 
 
Головний герой — театр.
У Національній опері представили оновлену версію балету «Буратіно» на музику знаного київського композитора Юрія Шевченка.
 
https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/kazkovi-prigodi-za-lashtunkami
 
https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayini/nova-stara-kazka