Репертуар

Опера на 3 дії
Тривалість вистави:
3 год. з 2-ма антрактами
Виконується італійською мовою
Бал-маскарад
Джузеппе Верді
Бал-маскарад
 Лібрето Антоніо Сомма.
 
Спільний італійсько-український мистецький проєкт
за підтримки Італійського інституту культури в Україні.

Прем’єра на київській сцені відбулася 6 червня 2008 року.
  • Том, змовник:

СТИСЛИЙ ЗМІСТ

 

Дія перша

 

Картина перша

 

Палац графа Рікардо. В залі для аудієнцій зібралися сановники і придворні, серед яких і група заколотників на чолі з Самюелем і Томом.

Оскар, ад'ютант графа, нагадує про бал-маскарад, який незабаром відбудеться у графському палаці. Він подає список запрошених, де граф Рікардо знаходить ім’я дружини Ренато – Амелії, в яку він таємно закоханий. Рікардо охоплений дуже складними почуттями, думаючи про честь, дружбу, вірність, кохання, обов’язок.

Ренато, секретар і найближчий друг Рікардо, попереджає графа про змову проти нього, наполягаючи на викритті і покаранні заколотників. Але граф, людина великої душі, не хоче невиправданого насильства: «Любов народу і ласка Божа є захистом від них!»

З’являється верховний суддя, який приніс графу на підпис ухвалу про вигнання Ульріки, яку звинувачують у чаклунстві та ворожбі. Заради справедливості, та бажаючи випробувати власну долю, граф не підписує вирок, а вирішує сам впевнитись, чи є злочинною діяльність Ульріки. Для цього він запрошує придворних інкогніто піти разом з ним до ворожки під виглядом простих людей. Всі радо сприймають як розвагу ідею перевдягнення.

 

Картина друга

 

Рікардо проникає до помешкання Ульріки, де вона відправляє свій ритуал. У розпалі ворожіння з’являється слуга Амелії і просить Ульріку прийняти його пані. Рікардо це чує і ховається. Після того як Ульріка попросила всіх піти, з’являється Амелія. Вона просить ворожку зцілити її від таємного кохання до того, кого кохати вона не сміє.

Ульріка посилає Амелію на зловісний пустир. Рівно опівночі вона має знайти і зірвати чарівне зілля, яке допоможе їй позбавитись злочинного кохання. Рікардо вирішує йти за Амелією. Тепер він знає, що вона його теж кохає.

Несподівано до помешкання Ульріки входять перевдягнені придворні.

Рікардо просить Ульріку поворожити і йому. Ворожка віщує, що він невдовзі загине, але не на полі бою, а від руки друга.

«Хто ж буде моїм вбивцею?» – запитує Рікардо. «Той, хто першим тобі сьогодні потисне руку», – відповідає ворожка.

Не сприймаючи пророцтво серйозно, Рікардо винагороджує Ульріку, і кидаючи виклик долі, простягає руку присутнім. Всі відмовляються її потиснути. І тільки Ренато, який тільки-но з’явився і ні про що не підозрював, відповідає йому дружнім потиском.

 

 

Дія друга

 

Опівночі Амелія, охоплена жахом, приходить на пустир за чарівним зіллям. Несподівано з’являється Рікардо, який весь час йшов за Амелією, щоб у разі небезпеки захистити її. Раптова і неочікувана поява Рікардо вкрай збентежує Амелію. Обидва хочуть вирвати із серця фатальне почуття, але розмова між ними все одно виливається в освідчення в коханні.

Вороги графа, які стежили за ним, оточили пустир. Але Ренато пощастило їх випередити. Він застає Рікардо з дамою, обличчя якої сховано під вуаллю. Ренато не підозрює, що це його дружина. Він вмовляє Рікардо негайно зникнути.

Вони обмінюються плащами. Але Рікардо не в силах залишити Амелію. Тільки її погроза, що вона негайно відкриє своє обличчя, якщо він не підкориться, примушує графа поступитись. Рікардо, взявши з Ренато слово провести даму до міської брами, не намагаючись довідатись її ім’я, зникає.

Змовники оточують Ренато і Амелію. Роздратовані, що замість графа вони побачили Ренато, змовники починають глузувати з нього та його дами. Ренато і Том вихоплюють шпаги.

Амелія кидається між ними і відкриває обличчя. Ренато збентежений. Перед ним Амелія. Його охоплює гнів. Той, кому він був настільки відданим, поглумився з його честі.

Ренато запрошує організаторів змови до свого в палацу.

 

Дія третя

 

Картина перша

 

Амелія у кабінеті Ренато. Чоловік обурений і розгніваний зрадою Амелії. Він жадає вбити її та вигаданого коханця. Амелія перед смертю благає дозволити їй попрощатись з сином. Це зворушує Ренато, і він відмовляється від свого наміру щодо Амелії.

У призначений час приходять Самюель і Том. Кожний хоче вбити Рікардо. Ренато пристає до їхньої змови. В цей момент з’являється Амелія, щоб сповістити про прихід Оскара. Підступний Ренато примушує дружину витягнути жереб. Амелія підкоряється та витягує папірець з ім’ям Ренато.

З’являється Оскар. Він приніс запрошення на бал-маскарад, який відбудеться у палаці графа.

Ренато приймає запрошення, щоб здійснити свій намір.

 

 

Картина друга

 

Докори сумління мучать Рікардо. Він покохав дружину друга, і вважає це злочином. Щоб бути вірним своєму дружньому обов’язку, граф вирішує відправити Ренато разом з Амелією до Англії. Наказ про призначення Ренато вже підписано.

Збираються гості на бал-маскарад. Ад’ютант подає Рікардо анонімного листа про те, що його готуються вбити.

Ренато, Самюель і Том марно розшукують Рікардо під час балу. Тільки у Оскара можна вивідати, чи прийшов Рікардо на бал і як його розпізнати серед інших масок. На цей раз Ренато діє підступно і хитро. Оскар проти волі, без злого наміру, видає в який костюм буде зодягнутий граф.

Тим часом Амелія теж розшукує Рікардо, щоб попередити про замах. Вона благає його піти з балу. Рікардо не хоче виглядати боягузом і понад за усе стурбований майбутньою розлукою з Амелією. Він, як вирок для своєї душі, віддає їй документ на від’їзд, який навіки їх розлучить, покладе край їхньому коханню, котре так і не здійснилося.

Ренато, побачивши їх разом, засліплений гнівом, наносить Рікардо смертельний удар кинджалом.

На очах приголомшених гостей в останні хвилини життя Рікардо просить нікого не карати, говорить про любов до власного народу і звертається до Ренато: «Амелія безвинна!»