Афіша театру

Балет на 2 дії
Початок: 23.01.2022 - 19:00
Завершення: 21:00
Снігова королева
Петро Чайковський, Анатолій Лядов, Антон Рубінштейн, Едвард Гріг, Жюль Массне
Снігова королева
Лібрето Аніко Рехвіашвілі та Олексія Баклана
за мотивами однойменної казки Ганса-Крістіана Андерсена.

Музична композиція Олексія Баклана та Аніко Рехвіашвілі.

Прем'єра на київській сцені відбулася 3 липня 2016 року.

 

 

 

 

Дія перша

На ковзанці що неподалік міської ратуші, весело граються діти. Серед них – Герда. Хлопчаки пропонують разом покататися на ковзанах, але Герда чекає на свого друга Кая.
А ось і він. Щасливі діти кружляють у танці.

Раптом з’являються дивні персонажі – це лихі тролі, які видають себе за людей. Вони шукають неслухняних дітей, які роблять погані вчинки. Але на ковзанці панує дружба й злагода, тут немає місця чварам.

Вечоріє. Діти розходяться по домівках.

Підступні тролі заходилися майструвати чаклунське дзеркало, у котрому усе добре й красиве виглядало б гидким, а все погане і негідне – привабливим. Чарівне дзеркало готове і раптом в ньому з’являється зображення Снігової Королеви. Навіть злі тролі заціпеніли від її крижаного погляду.

Снігова Королева розбиває дзеркало тролів, щоб його скалки розлетілися по всьому білому світу. Потрапляючи людям в очі, скалки зроблять їх жорстокими і егоїстичними. А з тими людьми, яким скалки влучать у серце, трапиться найстрашніше – їхні серця перетворяться на крижані.

Бабуся Герди влаштовує свято для її друзів. На дітей чекають солодощі і подарунки. Раптом Кай помічає на замерзлому вікні надзвичайно яскраву сніжинку. Вона неначе збільшується, перетворюючись на чарівну жінку – це Снігова Королева. Кай розповідає дітям про побачене диво, але крім нього ніхто цього не бачить. Усі кепкують над хлопчиком. Кай пильно вдивляється у розчинене вікно. Раптом хлопчик відчуває, як щось укололо його в око, а потім у серце. Враз все довкола Кая змінюється: стає сірим і нецікавим, навіть потворним. У розпалі свята Кай вибігає з будинку Герди.

Блукаючи безлюдними вулицями нічного міста, Кай зустрічається з тролями, які влаштовують перегони на санчатах. Тролі штовхають хлопчика у сніговий замет. Повз нього проносяться величезні сани із Сніговою Королевою. Її погляд немов спустошує душу. Кай відразу забуває Герду, Бабусю, своїх друзів. Немов у сні хлопчик прив’язує свої санчата до саней Снігової Королеви, яка наче чекала такої миті. Сани Снігової Королеви здіймаються до хмар….

У пошуках Кая Герда блукає вулицями міста. Від холоду і втоми дівчина засинає, їй ввижається чарівний сад, який охороняють маленькі лялькові солдатики. Герду зустрічає Господиня чарівного саду. Дівчинка їй дуже сподобалася і чарівниця хоче залишити дівчинку у себе. У солодкому сні Герда й Кай знову разом. Але Герда просинається і в розпачі усвідомлює, що то було примарне щастя. Вона проспала ціле літо, а за воротами чарівного саду дме холодний осінній вітер і кружляє пожовкле листя…

 

Дія друга

Герда знову рушає на пошуки Кая. Подорожуючи, дівчина зустрічає придворних Ворона й Ворону, які представляють її Принцу й Принцесі, а також придворним казкового королівства. Герді пропонують залишитися при дворі. Вдячна за гостинність, дівчина відмовляється, бо має знайти і визволити свого друга Кая.

Пробираючись через темний ліс, Герда потрапляє до лісових розбійників, ватажок яких – юна Розбійниця. Вона хоче зробити Герду своєю бранкою, але дівчина, виявила небачену сміливість і твердість духу, які змушують Розбійницю відпустити її.

Все холодніше і темніше навкруги. Герду зустрічає цілий полк снігових пластівців. Це – військо Снігової Королеви. Пробираючись крізь заметіль, Герда наближається до крижаних володінь Снігової Королеви.

У крижаному палаці готуються до коронації Кая. Снігова Королева бажає, щоб він як Сніговий Принц залишився назавжди у її королівстві. Герда вступає у двобій із Сніговою Королевою. Але сил у дівчини недостатньо, щоб подолати могутню чарівницю. Герда благає Кая про допомогу, але він холодний і до всього байдужий. З відчаю Герда гірко плаче. Гарячі сльози любові, впавши на груди Кая, розтоплюють його замерзле серце. Кай і Герда міцно пригортаються один до одного…

 Перед силою любові двох юних сердець чари Снігової Королеви безсилі. Крижаний замок Снігової Королеви тане й все зло, породжене крижаними серцями людей, змиває вода.

 Герда і Кай знову разом і вже ніколи не розстануться. Діти подорослішали, а щирі, дитячі почуття, пройшовши випробовування, переросли у велике і всеперемагаюче кохання.